28 C
Ankara
Cumartesi, Mayıs 15, 2021
Sponsorluspot_img

HESİAD genel kurulunda Fahrettin Arman dernek başkanlığa, Taner Ercömert başkan vekilliği ve genel sekterterlik görevine yeniden seçildi

HESİAD genel kurulunda Fahrettin Arman başkanlığa, Taner Ercömert başkan vekilliği ve genel sekreterlik görevine yeniden seçilirken diğer üyeler Hüseyin Yücebaş, Cem Özkök ve Elvan Tuğsuz Güven oldu.

Bugün yapılan HESİAD (Hidroelektrik Santralları Sanayi İşadamları Derneği) Genel Kurulunda yeni yönetim kurulu belirlendi.

Yapılan seçim sonucunda HESİAD Yönetim Kurulu’na Fahrettin ARMAN (Ayen Enerji) , Taner ERCÖMERT (Limak Enerji) , Y. Hüseyin YÜCEBAŞ (Ak Enerji) , Cem Özkök (Güriş-Mogan Yatırım) ve Elvan Tuğsuz GÜVEN ( Çiltuğ Enerji) seçildi.

Hidroelektrik enerji üretimi konusunda ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin bir araya gelerek hidroelektrik enerji konusunda çalışmalar yapmak, bu çerçevede sektör adına kamu kurumları nezdinde görüşmeler ve toplantılar yaparak sektörün sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, hidroelektrik enerjinin en yüksek oranda ve çevreyle uyumlu bir şekilde ülke hizmetine sunulabilmesi için çabada bulunmak ve de sektördeki şirketler arasında işbirliği ve dayanışmayı sağlamak üzere oluşturdukları bir birlik olan HESİAD’ın yeni yönetim kurulu 2 yıl süreyle görev yapacak.

Son yıllarda ülke elektrik ihtiyacının yaklaşık olarak 4’te birini karşılayan ve halen 31 GW’ı aşan bir kurulu güçle en büyük yerli kaynak olan hidroelektrik enerjide sektörü temsil eden sivil toplum kuruluşu olan HESİAD‘ın yeni yönetim kurulu ilk toplantısında görev dağılımını da yaptı, başkanlığa Fahrettin ARMAN, Başkan Vekilliği ve genel sekreterlik görevine Taner ERCÖMERT, saymanlık görevine ise Hüseyin YÜCEBAŞ getirildi.

Bilindiği üzere ülkemizde özellikle son 20 yılda yenilenebilir enerji kaynakları arasında en büyük gelişim hidroelektrikte olmuştur, HES kurulu gücü 2000’de 11 GW iken 20 yılda HES kurulu gücü 2.5 kattan fazla artmış ve Mart 2021 itibarıyla 31 490 MW’a ulaşmıştır, böylece DSİ’ce belirlenen ekonomik hidroelektrik üretim kapasitenin % 60’ı işletmeye alınmış olmuştur.

2020’de yıllık elektrik üretiminde HES’lerin payı % 25.59 olup Türkiyemiz hidroelektrik kurulu gücünde Avrupa’da (33 000 MW’a sahip Norveç’ten sonra) Avrupa’da halen 2. sırada yer almaktadır.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,567TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler