-0.4 C
Ankara
Cuma, Ocak 21, 2022
spot_img
spot_img

Hatay ve Mersin’deki enerji projeleri için acele kamulaştırılma kararları yayımlandı

Enerji projeleri için bazı taşınmazların kamulaştırılmasına ilişkin karar Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Hatay ve Mersin’de gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Buna göre, Hatay’da tesis edilecek, “Belen-Kömürçukuru Enerji Nakil Hattı” ve Mersin’de tesis edilecek, “Köseçobanlı- Gezende Enerji Nakil Hattı”nın yapımı amacıyla bu hatların güzergahına isabet eden bazı taşınmazların elektrik dağıtım tesis yerlerinin mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Şanlıurfa’da elektrik şebekesi ihalesi yapılacak
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) konuya ilişkin ilanları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Şanlıurfa OSB Batı tarafı alanı ihalesi 17 Ağustos Salı günü saat 10.30’da, 3. Kısım İlave Alan I. Etap’ın ihalesi 19 Ağustos Perşembe saat 10.30’da yapılacak. 2. Kısım II. Etap alanına ait elektrik şebekesinin ihalesi ise 12 Ağustos Perşembe günü saat 10.30’da gerçekleştirilecek.

İhaleye konu işlerin 30 Kasım 2022’ye kadar tamamlanması öngörülüyor. Bu işlerin keşif bedelleri, Şanlıurfa OSB Batı tarafı alanına ait elektrik şebekesi için 24 milyon 13 bin lira, 3. Kısım İlave Alan I. Etap için 8 milyon 722 bin lira olarak belirlendi. Şanlıurfa OSB 2. Kısım II. Etap alanına ait elektrik şebekesinin keşif bedeli ise 45 milyon 429 bin olarak açıklandı.

Maden ruhsat sahası ihale edilecek
Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün maden ruhsat sahalarına ilişkin ilanda Resmi gazete’de yayımlandı.

İlana göre, ihale tarihinden en az 15 gün önce detaylarını duyuracağı küçük alan maden sahalarını ihale edecek.

İhale, 19 Ağustos saat 09.30’da yapılacak, ihale teminatı teklif edilen ihale bedelinin yüzde 20’sinden ve taban ihale bedelinden az olamayacak.

Kaynak: DÜNYA

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,643TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler