13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretimi Başvurularının Teknik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik güncellendi

Resmi Gazete’nin 26 Mayıs 2021 tarihli sayısında yayınlanan düzenleme ile Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretimi Başvurularının Teknik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik güncellendi.

Önlisans başvurularının teknik değerlendirmesi başlıklı 5’inci maddenin ikinci fıkrasının ç bendi ile LÜY kapsamında çatı uygulamaları dışındaki başvuruların değerlendirmesi başlıklı 7’inci maddenin üçüncü fıkrasının ç bendi yürürlükten kaldırıldı.

Böylelikle fotovoltaik uygulamalara yönelik önlisans ve lisanssız üretim yönetmeliği kapsamındaki başvurular için santral sahası alanının, modül toplam alanının 1,66 katından az olması gerekliliğine yönelik hükümler kalkmış oldu.

Yönetmeliğe eklenen 10’uncu madde ile de hibrit santrallere yönelik iş ve işlemlerin ise Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak usul ve esaslar ile belirleneceği hükmü getirildi.

Güncellemede Santral Sahası Alanı Kurulu Güç Yoğunluğu değerlerinin yer aldığı Ek-3 belgesinde yer alan Fotovoltaik Sistemler için Asgari SSKGY değerleri (MW/km2) başlıklı tablo da güncellendi.

Yönetmelik değişikliğine buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler