13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Garanti BBVA, kömür yatırımı finanse etmeme taahhüdü verdi

Yeşil Ekonomi‘den yapılan habere göre, Garanti BBVA’nın kredi sözleşmesindeki kriterler kapsamında, elektrik tüketimi yenilenebilir kaynaklı olacak, kömür yatırımı finanse edilmeyecek.

Kredi sözleşmesindeki kriterler kapsamında Garanti BBVA elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerji payını asgari %80 düzeyine çıkarmak zorunda. Ayrıca banka bundan sonra yeni bir kömürlü termik santral projesini finanse edemeyecek.

Uluslararası bağımsız bir danışmanlık firması, mutabık kalınan kriterler üzerinden Garanti BBVA’nın performansını periyodik olarak değerlendirecek.

Garanti BBVA performansını iyileştirerek taahhüt etmiş olduğu kriterleri yerine getirirse de kredi faizinde indirime gidilecek ve kredinin maliyeti azalacak.

Banka 2020’de %100 yenilenebilir enerji kullanacak

Bankanın 2019 yılı Entegre Raporu’nda yer alan bilgilere göre Garanti BBVA 2020 yılında 852 şubesi ve 55 binasında tüketeceği yaklaşık 91 milyon kilovat-saat elektrik ihtiyacının tamamını Zorlu ve Bereket Enerji’den karşılayarak, tükettiği elektriğin %100 yenilenebilir enerji kaynaklı olmasını sağlamak üzere elektrik alım anlaşmaları imzalamış durumda. Banka bu şekilde 2020 yılında elektrik tüketimi kaynaklı 46.100 ton CO2 eşdeğeri sera gazı emisyonunu da engellemiş olacak.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Yeşil Ekonomi

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler