13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

G7 ülkeleri, yıl sonunda kömür yatırımlarını durdurma kararı aldı

Dünyanın en büyük yedi gelişmiş ekonomisi (G7 ülkeleri) 21 Mayıs Cuma günü yaptıkları müzakere sonucunda, bu yılın sonuna kadar kömür projelerinin uluslararası finansmanını durdurma kararı aldı. Yayımlanan bildiride, “İhracat finansmanı, yatırım, mali ve ticaret teşvik desteği de dahil olmak üzere, 2021 sonuna kadar kömür üretimi için sunulan hükümet desteğine mutlak bir son vermek için somut adımlar atmayı taahhüt ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

G7 ülkeleri çevre bakanları, fosil yakıtlara küresel desteği sonlandırmayı kabul ederken, 2030’a kadar sıfır karbonlu enerji sektörü hedefi belirledi. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkeleri, Paris Anlaşması gereği küresel olarak kabul edilen iklim değişikliği hedeflerini karşılamak için tüm fosil yakıtlara olan desteği de aşamalı olarak sonlandırmayı hedefliyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler