-0 C
Ankara
Friday, February 3, 2023
spot_img

Depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin lisans hakkı için yarışma şartı kalktı

Elektrik depolama tesisi yatırımlarına dahil edilecek rüzgar enerjisi santrali ve güneş enerjisi santrallerinin lisans hakkı için yarışma şartı kalktı.

Rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine lisans kolaylığı sağlayan kanun teklifi, 1 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde değişiklik yapılmadan kabul edildi. Elektrik depolama tesisi kurmayı taahhüt eden şirketlere, yarışmasız şekilde rüzgar-güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi ön lisansı sağlanabilecek. Depolama tesisi ile birlikte rüzgar veya güneş enerjisi santrali kurmak isteyen yatırımcılar, depolama tesisi olmadan santral kurmak isteyenlere uygulanan bazı aşamalardan muaf tutularak doğrudan yatırım yapabilmesine ve şebekeye bağlanmasına imkan verilecek. Bu santraller aynı zamanda Yenilenebilir Enerji Kurulumu Destekleme Mekanizmasından (YEKDEM) da yararlanabilecek. Usul ve Esaslar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından çıkarılacak Yönetmelik ile belirlenecek.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,374TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler