26.4 C
Ankara
Cumartesi, Temmuz 2, 2022
spot_img

Borusan EnBW Enerji ve Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ile Biyoçeşitlilik Projesi

Borusan EnBW Enerji, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ile gerçekleştirdiği biyoçeşitlilik projesinde kuş evleri ve yarasa tünekleri asma etkinliği düzenledi.

Borusan Grubu şirketlerinden Borusan EnBW Enerji, iklim, insan ve inovasyon odak alanlarında şekillendirilen sürdürülebilirlik stratejisi çerçevesinde yürüttüğü çeşitli biyoçeşitlilik projeleriyle türlerin korunması ve rejenerasyonun sağlanmasını hedefliyor. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ve Borusan EnBW Enerji’nin imzaladığı protokol kapsamında yürütülen biyoçeşitlilik projesinin amacı, karasal yaşam kapsamında önemli türler arasında bulunan kuş ve yarasa popülasyonlarının orman alanlarında artışını sağlamak; böylece, ağaçlara zarar veren böceklerle beslenen bu türler sayesinde böcek popülasyonunu dengeleyerek ağaçların sağlıklı kalabilmesine destek olmaktır. Projenin ilk aşamasında Gönen Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri kendi el emekleriyle kuş evleri ve yarasa tüneklerinin üretimini gerçekleştirdi. Sonrasında Borusan EnBW Enerji sürdürülebilirlik gönüllüleri, kuş evleri ve yarasa tüneklerini ornitologlar tarafından belirlenen şekilde boyadı. Orman yer belirleme çalışmasının ardından kuş evi ve yarasa tüneği asma etkinliği 13 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Projenin sonraki aşamasında kuş evi ve yarasa tüneklerinin kullanım durumu takip edilerek sonuçları, yayınlanacak akademik çalışmalarla yaygınlaştırılacak.

Çanakkale Atikhisar Ormanı’nda düzenlenen kuş evleri ve yarasa tünekleri asma etkinliğine, Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis AMASYALI, Enerji Santralleri Genel Müdür Yardımcısı Evren AKTAŞ, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail TARHAN, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Murat TOSUNOĞLU, Akdeniz Üniversitesi’nde Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali ERDOĞAN ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Yarasa Uzmanı Doç. Dr. Tarkan YORULMAZ ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim görevlileri, öğrencileri ve Borusan EnBW Enerji sürdürülebilirlik gönüllüleri katıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail TARHAN “Dünya şu anda doğal kaynakların hızla tükendiği ve tükenen kaynakların telafisinin çok güçleştiği bir durumda. İnsan ve diğer canlıların yaşamını tehlikeye sokan bu durum, insanları çözüm önerileri getirmeye yöneltiyor. Sürdürülebilir büyümenin, ancak çevre koruma yaklaşımlarını benimseyerek ve tüm karar alma süreçlerine entegre ederek ulaşabileceğine inanıyoruz. Bugün bizler de, sosyal sorumluluk bilinci bağlamında Borusan EnBW Enerji ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi arasında “Kuş Evleri ve Yarasa Tünekleri” projesinin yapılmasına ilişkin imzalanan protokol kapsamında toplandık. Akademi ve sektörün bir araya gelerek gerçekleştireceği bu ve bunun gibi proje çalışmaları doğanın korunması ve yaban hayatın devamlılığının sağlanmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu bağlamda Kuş Evleri ve Yarasa Tünekleri” projesine katkılar sunan Borusan EnBW Enerji ve Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat TOSUNOĞLU ve ekibine şükranlarımı sunarım.” dedi.

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı, şunları söyledi: “İklim krizi, artık sadece geleceğin değil günümüzün bir sorunu. Borusan EnBW Enerji olarak sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında karasal yaşamı desteklemek üzere flora ve fauna açısından sürdürülebilirliği sağlayacak biyoçeşitlilik projeleri yürütüyoruz. Bugün de Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ile çok değerli bir çalışmaya imza attık ve ormanlarımızdaki biyoçeşitliliğin en önemli unsurları arasında olan kuşlar ve yarasalar için gönüllülerimiz ile birlikte bu etkinliği gerçekleştirdik. Orman alanında artması hedeflenen kuş ve yarasa popülasyonunu, ormana zararlıları ile mücadelede kimyasal yöntemler yerine kullanılabilecek biyolojik bir çözüm sunması, ağaçlarımızın, ormanlarımızın sağlığını korumak açısından çok değerli. Bu proje, bu konuda yapılacak çeşitli akademik çalışmalara da temel oluşturacak, veri sağlayacak. İş birliğimiz biyoçeşitlilik konusundaki farkındalığın artmasına katkı sağlayacak. Emeği geçen tüm proje paydaşlarına candan teşekkür ediyorum.”

Projenin yürütücüsü Akdeniz Üniversitesi Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan ise “Tarım ve orman zararlıları ile mücadelede, onlarla beslenen kuş ve yarasaların rolü çok büyük önem taşımaktadır. Ağaçlara asılan yuva sandıklarının böcekçil beslenen başta baştankara türleri olmak üzere ötücü kuşlar tarafından yoğun olarak kullanılması beklenmektedir. Bu sürdürülebilir sosyal sorumluluk projesinin, bölgede doğa koruma bilincinin ve çevre eğitiminin gelişmesine de önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.”dedi.

Katılımcılar, kuş ve yarasaların ekosistemdeki önemi hakkında farkındalık kazanırken ve ağaçlara zarar veren böceklerle beslenerek içinde yaşadıkları ormanları tazeleyen yarasa ve kuşlar için tünekler astı.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,980TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler