16.4 C
Ankara
Pazartesi, Mayıs 16, 2022
spot_img

Aydem Yenilenebilir Enerji, 4 HES’i hibrit santrale dönüştürecek

Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasında; yapılması planlanan hibrit santral yatırımlarının ilk fazında, toplam 236 MWp gücünde 4 adet güneş enerji santrali kurulacağını duyurdu. Hibrit santrale dönüşecek HES’ler Tokat, Sivas, Uşak ve Adana illerinde bulunuyor.

İzahname’de belirtilen 300 MW hibrit kapasite yatırım planı ilgili mevzuat değişiklikleri kapsamında hibrit yatırımı için santral sahalarının genişletilmesi imkanı ile yaklaşık 600 MW’a yükselen kapasite kapsamında; Akıncı HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali, Koyulhisar HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali, Uşak RES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali ve Mentaş HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali projelerinin yapılması planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenerek başlatılan Santrallerin ÇED süreçlerinin kısa süre içerisinde sonuçlanması bekleniyor.

Açıklamada, tek bir üretim tesisinde birden fazla kaynaktan elektrik enerjisi üretilebilmesine imkan sağlayan hibrit santrallerin, üretim tesislerinin daha verimli kullanılmasına, elektrik üretim kapasiteleri içerisinde daha fazla elektrik üretilmesine imkân vereceği belirtildi. Hibrit santrallerde yağış az olduğunda GES’ten; güneş az olduğunda ise HES’ten üretim gerçekleştirilerek mevsim koşullarının etkisi asgari seviyeye indirilebilecek. Hibrit santral yatırımlarının öne çıkan avantajları arasında ise yatırım ve operasyonel maliyetlerinin daha düşük olması, yardımcı kaynaklardan üretilen elektrik enerjisinin ana kaynağının YEKDEM kapsamında olması durumunda, YEKDEM kapsamında değerlendirilmesi gösterildi.

KAP Açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,950TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler