19 C
Ankara
Pazar, Ağustos 1, 2021
Sponsorluspot_img

Petrol kaynaklarını korumak için kurulan IEA, fosil yakıtlı yeni yatırımların yasaklanmasını istiyor

1973 petrol krizinin ardından uluslararası petrol arzının istikrarını korumak için kurulan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), günümüzde enerji politikaları konusunda birçok hükümete bağımsız bir danışman olarak hizmet sunuyor. Ajans, bugün geldiğimiz noktada artık sadece fosil yakıt düzeniyle değil; yenilenebilir kaynaklar, verimlilik ve teknoloji gibi enerji dönüşümünün kilit oyuncuları ile ilgili tahmin ve öneriler de sunuyor. Bugüne kadar enerjide kademeli değişimi öngören Ajans, “2050’ye Kadar Net Sıfır: Küresel Enerji Sektörü için Yol Haritası” başlıklı raporunda; petrol, kömür ve gaz tedarik projelerine yatırım yapılmaması ve yeni proje geliştirmenin derhal yasaklanması çağrısında bulunuyor…

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 17 kurucu ülke tarafından 1973 petrol krizinin ardından kurulan Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) bugün 30 üyesi bulunuyor. Özellikle 2015 yılından sonra enerji dönüşümüne yönelik bildiriler de yayınlayan IEA, “2050’ye Kadar Net Sıfır: Küresel Enerji Sektörü için Yol Haritası” raporunda, hükümetlerin, enerji şirketlerinin ve bankaların Paris Anlaşması’nın 1,5 °C’de küresel ısınmayı durdurma hedefini nasıl karşılayabileceklerini modelledi.

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,550TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler