-5.2 C
Ankara
Salı, Ocak 19, 2021
- Sponsorlu -

Petrol fiyatları, virüs mutasyonu endişesi ile kayıplarını sürdürüyor

Petrol fiyatları, koronavirüs mutasyonuna dair endişelerle birlikte düşüş yaşamaya devam ediyor. Petrol, İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğramasıyla birlikte Asya işlemlerinde düşüş yaşadı.

Şubat vadeli kontratlar, New York piyasasında pazartesi günü yüzde 2,6 değer kaybettikten sonra varil başına 48 dolar civarından işlem görüyor. Birçok ülke İngiltere ile uçuşları askıya alırken ülkede 16 milyon insan şimdi karantina önlemleri dahilinde evde kalmak zorunda.

Doların güçlenmesiyle birlikte dolar cinsinden emtia da daha az cazip hale gelerek düştü. Kovid-19’daki yeni mutasyon küresel hareketliliği azaltarak küresel enerji talep toparlanmasını da sekteye uğratabilir. Arz tarafındaysa Rusya OPEC+’ın Şubat ayındaki toplantısında üretim artırımını destekleme niyetinde olduğunu belirtti.

Petrol fiyatları, aşı gelişmeleriyle birlikte Ekim ayının sonundan bu yana yüzde 30 civarında artış kaydederken sıkılaşan karantina önlemleri petrol rallisini ve vadeli petrol eğrisine dair endişeleri artırıyor. Son iki aydır yukarı yönlü bir eğilimde olmamıza rağmen gelecek yıl için fiyatlarda beklediğimiz geri çekilme şimdiden başladı.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:55’te yüzde 0,7 değer kaybederek varil başına 47,66 dolar seviyesine geriledi. Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, pazartesi günü yüzde 2,6 değer kaybettikten sonra yüzde 0,5 düşüş yaşayarak varil başına 50,65 dolar seviyesine geldi.

Kaynak: Bloomberght.com

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

522BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,328TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler