16.2 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

KONUK YAZAR: Küresel ısınma için tartışmalı bir çözüm: Güneşi karartmak

Aralarında Bill Gates gibi ünlü isimlerin desteklediği SCoPEx projesinin ilk denemesi gelecek yıla ertelendi. Projenin mantığı oldukça basit: Yanardağ patlamalarından yola çıkan bilim insanları, küresel ısınmayı azaltmak için stratosfer tabakasına yüksek miktarlarda küçük yansıtıcı parçacıklar püskürterek dünyanın sıcaklığını azaltmak için güneş ışığını uzaya geri yansıtmayı öneriyor. Ancak bazı uzmanlar, bu yöntemin kuraklığa yol açabileceğini ve yeni siyasi sorunlar doğuracağını düşünüyor…

Son 30 yılda, küresel ortalama sıcaklık 0,5 °C arttı. Atmosferdeki karbon birikiminin, küresel ısınmanın en büyük etkeni olduğu görülüyor. Yine son 30 yılda atmosferdeki CO2 miktarı yüzde 15 arttı. Bu nedenle, hükümetler ve uluslararası kuruluşlar, emisyonları azaltmak için politika ve düzenlemelere odaklandı. Ancak emisyonlar artmaya devam ediyor. Bugüne kadar emisyonları azaltmanın farklı yöntemleri vardı. Peki bu yöntemler CO2 emisyonlarını azaltmazsa uygulanacak olan B planı ne olabilir?

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler