17.4 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021
- Sponsorlu -spot_img

KONUK YAZAR: Karaüstü rüzgar enerjisinin artan siyasi riskleri

2040 yılında tüm enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlama hedefi koyan İsveç’te rüzgar santralleri tartışma haline geldi. Malung köyü temelinde başlayan itirazlar, santrallerin çevreyi olumsuz etkilediği ve doğal manzarayı bozduğu yönünde. Malunglular “Rüzgar santraline karşı değiliz ama turizm gelirimizi etkileyecek, başka yere yapın” diyor. Ülkedeki muhalefetin de desteğini alan bu itirazlar, karaüstü rüzgar santrallerinin geleceğini tehdit etme potansiyeli taşıyor.

Fosil yakıtlarından uzaklaşan enerji dönüşümü sürecinde, rüzgar enerjisi giderek daha önemli bir rol oynayacak gibi gözüküyor. Bu durum, özellikle İsveç gibi kuzey Avrupa ülkeleri için geçerli. Bununla birlikte, kamuoyu özellikle rüzgar enerjisinin doğal çevre ve manzaraya zıt olduğu durumlarda, karaüstü rüzgar enerjisinden yavaşça uzaklaşıyor gibi görünüyor.

İsveç’in Malung köyünde yaşanan da bu duruma bir örnek. Yakındaki Ripfjället tepesine 30 rüzgar türbini inşa etme planı yerel belediye meclisi tarafından onaylanırken, sakinlerin çoğu plana karşı çıkıyor. Geçen yıl Malung’da yapılan referanduma göre, köyün yalnızca yüzde 44,6’sı bu plana olumlu bakarken yüzde 52,1’i ise itiraz ediyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,546TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler