16.4 C
Ankara
Pazartesi, Mayıs 16, 2022
spot_img

IRENA ve ILO, enerji dönüşümünde istihdamı güçlendirmek için anlaşma imzaladı

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörleri,  enerji dönüşümünde istihdamı teşvik etmek ve güçlendirmek için iş birliği anlaşması imzaladı.

IRENA ve ILO, IRENA’nın Eylem Koalisyonu kapsamındaki Sürdürülebilir Enerji ve İstihdam Platformu (SEJP), Çevresel Olarak Sürdürülebilir Ekonomilere Doğru Adil Bir Geçiş için ILO Üçlü Yönergelerine dayanan ILO’nun Adil Geçiş ve Yeşil İş Girişimleri gibi bir dizi ortak girişimde halihazırda iş birliği yapıyor.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, ILO Genel Direktörü Guy Ryder, “Yenilenebilir enerjinin hızlı bir şekilde yaygınlaştırılması, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin peşinde koşmak için vazgeçilmezdir. Herkes için adil bir geçiş sağlarken daha fazla ve daha iyi işleri elverişli hale getirmek esastır” açıklamasında bulundu.

IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera iş birliği ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yenilenebilir enerji, sürekli artan istihdamı sayesinde dünya çapında önemli bir ilerleme gösteriyor. Ancak, coğrafyalar ve topluluklar arasında eşitsizlik söz konusu. Adil veya kapsayıcı olmayan ilerleme sürdürülebilir değildir. Yeşil bir ekonomiye ulaşmak, herkes için fırsatlar yaratmadan, toplumun tüm gruplarının insana yakışır, iyi ücretli işlere erişmesini sağlamadan yapılamaz.” ifadelerini kullandı.

Kadınların, gençlerin, yerli halkların ve marjinal grupların ihtiyaçlarını ve önceliklerini kabul ederek, eğitimi, becerilerinin geliştirilmesini ve yeniden eğitimi desteklemek için bütünsel bir küresel politika çerçevesine ihtiyaç bulunuyor. Bu bağlamda, IRENA ve ILO, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 7 ve 8’e uygun olarak kapsayıcı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmek için politika çerçevelerini destekleyen bilgileri ve tavsiyeleri geliştirmek için birlikte çalışacak. İş birliği, ortak araştırmaları, girişimleri, kapasite geliştirme ve eğitim faaliyetlerini, sosyal yardım ve iletişimin yanı sıra bilgi paylaşımı için ortak düzenlenecek etkinlikleri içeriyor.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,950TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler