13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Irak ile Total, 27 milyar dolarlık enerji projesinde anlaştı

Irak Petrol Bakanı Jabbar, petrol şirketi Total ile 27 milyar dolarlık bir anlaşma kapsamında Irak’ın güneyinde dört dev enerji projesi üzerine anlaşma sağladıklarını duyurdu.

Irak Petrol Bakanı İhsan Abdul Jabbar, Fransa merkezli çok uluslu petrol şirketi Total ile 27 milyar dolarlık bir anlaşma kapsamında Irak’ın güneyinde dört dev enerji projesi üzerine anlaşma sağladıklarını açıkladı.

Total’in CEO’su Patrick Pouyanne imza töreninde yaptığı açıklamada, projeye 10 milyar dolarlık ilk yatırımla adım atacaklarını ve mühendislik çalışmalarının “hemen” başlayacağını söyledi. Pouyanne, planın 2021’in sonuna kadar Irak’taki ekipleri harekete geçirmek olduğunu aktardı.

Bakan Jabbar, Total’in ayrıca Batı Qurna 2, Majnoon, Artawi, Tuba ve Luhais’ın güneyinde kurulacak gaz işleme tesisi için 2 milyar dolar kaynak sağlayacağını açıkladı.

Jabbar, proje ile günde yaklaşık 8 milyon metreküp gaz üretilmesinin amaçlandığını ve ikinci fazdan sonra bu miktarın iki katına çıkarılmasının beklendiğini söyledi.

kaynak: Bloomberght

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler