17.4 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021
- Sponsorlu -spot_img

Apple’ın güneş enerjisi tesisinde Tesla’nın ürettiği piller kullanılacak

Teknoloji devi Apple’ın ABD’nin California eyaletinde büyük bir güneş enerjisi depolamam tesisi inşa ettiği ve depolama için pillerin Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’dan satın alınacağı açıkladı. Ülkedeki en büyük enerji depolama projelerinden biri olarak görülen “California Flats” adlı tesisin bir gün içinde 7 bin eve güç sağlamaya yetecek kadar enerji dağıtabileceği ifade edildi.

Apple, geçen çarşamba günü “ California Flats” adlı yeni güneş enerjisi depolama projesine başladığını duyurmuştu. Bununla birlikte şirketin, aynı eyalette 130 megawatt’lık bir güneş enerjisi çiftliği daha bulunuyor.

iPhone üreticisinden yapılan açıklamada, inşa edilecek olan yeni tesisin geliştirmenin daha fazla enerjiyi depolamasına ve gerektiğinde dağıtmasına izin vereceğini söyledi. Buna göre, tesis bir gün için 7 bin eve güç sağlamaya yetecek kadar elektriği dağıtabilecek ve saatte 240 megawatt enerji depolayabilecek.

Basına sızan belgelerde ise, Apple’ın geçen yıl Monterey County Denetçiler Kurulu’na sunduğu planlama belgelerinde, bu enerjiyi “megapack” adı verilen 85 Tesla lityum iyon pil kullanarak depolayacağı yer aldı.

Tesla ve Apple ABD basınında yer alan haberler ilişkin yorum yapmadı ancak Monterey County’nin planlama şefi, Apple’ın, Tesla’nın pillerini kullanacağını doğruladı.

Daha çok elektrikli arabaları ile tanınan Tesla, 2019 yılında megapack adlı bataryasını basına sürdü. Batarya, büyük ölçekli enerji depolama projeleri için uygun bir ürün olarak lanse edildi.

Öte yandan, bazı uzmanlar tarafından Apple’ın “megapack” seçimi ilginç bulundu. İki şirket şu anda birebirde rakip olmasa da ilerleyen süreçte bu değişebilir. Çünkü Apple kısa bir zaman sonra kendi elektrikli otomobilini piyasaya sürmeyi amaçlıyor.

Kaynak: NTV

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,546TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler