1.2 C
Ankara
Cuma, Şubat 26, 2021
- Sponsorlu -

Almanya’nın enerji tüketimi Kovid-19 salgını nedeniyle azaldı

Almanya’nın birincil enerji kullanımının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yıl geçen yıla göre yüzde 8,7 azaldığı tahmin ediliyor.

Almanya’nın birincil enerji kullanımının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yıl geçen yıla göre yüzde 8,7 azaldığı öngörüldü.Alman endüstri organizasyonu Enerji Dengeleri Çalışma Grubu, Almanya’nın bu yılki enerji kullanımına ilişkin geçici verileri açıkladı.Buna göre, Almanya’nın enerji kullanımı 2020’de yüzde 8,7 azalarak 398,8 milyon ton kömüre eşdeğer olarak gerçekleşti.e

İki Almanya’nın birleşmesinden bu yana ülkenin en yüksek enerji tüketiminin görüldüğü 2006 yılıyla mukayese edildiğinde bu yıl ülkede yaklaşık yüzde 21 daha az enerji tüketildi. Avrupa’nın en büyük ekonomisinin enerji kullanımında görülen bu azalışın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sebep olduğu ekonomik kriz nedeniyle sanayide enerji tüketiminin azalması, enerji verimliliğinin artması ve kömür yerine diğer enerji kaynaklarına geçilmesiyle sağlanan enerji kaynak çeşitliliğinden kaynaklandığı ifade edildi.

Ülkenin enerji tüketimi 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 2,1 düşüşle 437,8 milyon ton kömüre eşdeğer olarak gerçekleşmişti. Almanya’da toplam sera gazı emisyonu, tüketimde yenilenebilir enerjinin payının artması ve düşük tüketim nedeniyle bir önceki yıla göre yüzde 12 azalarak 80 milyon ton karbondioksit (CO2) eş değeri oldu.

Kaynak: AA

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

518BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,328TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler