17.4 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021
- Sponsorlu -spot_img

ABD’den karbonsuz elektrik şebekesine 128 milyon dolarlık finansman

Biden yönetimi 2035 yılına kadar yüzde 100 temiz enerji hedefine ulaşmak için önümüzdeki on yıl içinde güneş enerjisinin maliyetlerini yüzde 60 azaltmayı planladıklarını açıkladı. Bakanlık yeni hedef için güç kaynağının maliyetini düşürmeyi, performansını iyileştirmeyi ve dağıtımını hızlandırmayı amaçlayan 128 milyon dolarlık finansman sağlayacak.

Bloomberg tarafından yapılan haberde, Enerji Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan güneş enerjisi hedefleri, kamu hizmeti ölçeğindeki güneş enerjisi projeleri için kilovat-saat başına 4,6 sent olan maliyetinin 2025’e kadar 3 sente ve 2030’a kadar 2 sente düşürülmesini gerektiriyor.

Enerji Bakanı Jennifer M. Granholm yaptığı açıklamada, “Ülkenin birçok yerinde güneş enerjisi kömür ve diğer fosil yakıtlardan zaten daha ucuz durumda ve daha fazla yenilikle maliyeti on yıl içinde yarıdan fazla azaltabiliriz” dedi.

“128 milyon dolarlık finansman sağlanacak; GES kurulumlarının hızlanması gerekecek”

Bakanlık yeni hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak için güç kaynağının maliyetini düşürmeyi, performansını iyileştirmeyi ve dağıtımını hızlandırmayı amaçlayan 128 milyon dolarlık finansman sağladığını da açıkladı. Paranın çoğu, ince film güneş enerjisi hücresi ve yoğunlaştırılmış güneş-termal teknolojilerine yönelik araştırmalara gidecek.

Şebeke ölçeğinde güneş enerjisinin maliyeti, 2011’de eski Başkan Barack Obama tarafından belirlenen hedefi karşılayarak 2017’de kilovat saat başına 6 sente düşmüştü. Enerji Bakanlığı’na göre, Başkan Joe Biden’ın 2035 yılına kadar karbonsuz elektrik şebekesi talebini yerine getirmek için yüzlerce gigawatt güneş enerjisi santralinin şu anki hızından 5 kat daha hızlı kurulması gerekiyor.

Kaynak: Bloomberg

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,546TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler