-0 C
Ankara
Friday, February 3, 2023
spot_img

Üretimde Rekabetin Anahtarı: Otonom Sistemlere Geçiş

Üretimde otonom sistemlere geçiş, üretim ve verimliliği artırırken firmaların rekabetçi olabilmesinde önemli rol oynuyor.
Pandemi ile birlikte hız kazanan dijital dönüşüm tüm sektörlerde etkisini gösteriyor. Her alanda geleneksel yöntemlere göre üretim ve verimlilik açısından çok daha avantajlı olan otonom sistemlere geçiş süreci hızlandı. Firmaların rekabet gücünü artırmaları için inovatif bir bakış açısı ile yapay zekalı otonom sistemlere hızlıca entegre olması büyük önem taşıyor.
Teknolojik yeniliklere açık olanların ve yatırım yapanların kazanacağı bir dönemde olduğumuzun altını çizen ZGN Otonom ve Robotik Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Doğru, “Pandemi öncesinde üretim sektöründeki firmalara yapay zeka teknolojilerini anlatırken epey zorlanıyorduk. Size yapay zekalı bir fabrika kuralım, fabrikanızı dijitalleştirelim, bütün süreçleriniz otonomlaşsın, üretime katkı sağlayıp maliyetlerinizi düşürün dediğimizde bir ütopya anlatıyormuşuz gibi dinlenirdik. Geleneksel yöntemlerimizle ilerliyoruz, kurulu düzenimizi bozup boşuna yatırım yapmayalım gibi dönüşler alıyorduk.
Pandemi, insan olmayınca üretimin ve tedarik zincirlerinin durduğunu bize göstermiş oldu. Üretim olmayınca edinme maliyetlerimiz artıyor, maliyetler artınca da birçok üründe stok krizi yaşanıyor. Yaşanan tüm sıkıntılar bize endüstriyel dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Bu dönüşüme ayak uydurmayan şirketlerin de rekabet konusunda epey geri kalacağını ve zamanla yok olacağını söyleyebiliriz.”
İnsansız Araçlarla Üretim ve Verimlilik Artıyor
Firmalar sektörüne göre yapılacak bir fizibilite çalışmasıyla hangi süreçlerin otonomlaşabileceğini analiz edip ne kadar verim ve tasarruf elde edeceğinin çalışmasını yaptırmalı. Özellikle fabrika içerisinde kullanılan araçların otonomlaşması burada önemli bir nokta. Örneğin; ZGN Otonom ve Robotik olarak forklift, istif makinaları gibi araçları otonomlaştırarak angarya işlerde insana bağlılığı ortadan kaldırıyoruz. 7/24 çalışan ve hata payı sıfıra yakın hale gelen bu makinalar, üretimde maliyetleri azaltarak verimliliği artırıyor. Burada istihdam eden insanlardan da daha verimli alanlarda faydalanmanın yolu sağlanmış oluyor.
Ayrıntılı Bilgi: https://zgnart.com/

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,374TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler