-3.7 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021
- Sponsorlu -

Enerji Bakanlığı 2019-2023 yıllarını kapsayan Stratejik Planı yayınladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2019-2023 yıllarını kapsayan Stratejik Planı yayınladı.

“Daha Çok Yerli, Daha Çok Yenilenebilir” stratejisi doğrultusunda başta yerli kömür olmak üzere rüzgâr, güneş, hidrolik, jeotermal gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji portföyündeki payının artırılmasına yönelik çabaların artarak devam ettiği belirtilen planda, güneş ve rüzgâra yönelik mevcut yüksek potansiyelin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

Planda yer alan öncelikli hedef, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik kurulu gücünün toplam kurulu güce oranının %59’dan %65 seviyesine yükseltilmesini sağlamak. Elektrik sektöründe teknolojik dönüşüm uygulamaları yapılırken enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar da sürdürülecek.

2023 yılında güneş enerjisinde 10.000 MW, rüzgâr enerjisinde 11.883 MW, hidroelektrik enerjisinde 32.037 MW ve jeotermal ile biyokütlede toplam 2.884 MW olmak üzere toplamda yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı 56.804 MW kümülatif güç hedefleniyor. Yerli kömürde belirlenen hedef ise 14.664 MW.

Lisanssız elektrik üretim mevzuatının 2020 yılında tamamlanması ve elektrik depolama mevzuatının ise 2022 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2019-2023 yıllarını kapsayan Stratejik Planına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

522BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,328TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler