Yenilenebilir enerji Covid-19’la güç kazandı; Türkiye’deki payı yüzde 50’ye çıktı

0

Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, Covid-19 enerjiye etkileriyle ilgili raporunda, salgın sürecinde petrol ve doğal gazın karlılığında ciddi düşüşler yaşandığını, yenilenebilir enerji, yani rüzgar ve güneşin ise bu krizi daha güçlü yönettiğini vurguladı. Kearney Direktörü Onur Okutur, yenilenebilirin Türkiye’de de güçlü büyüdüğünü belirterek, toplam kurulu güçteki payın bu yıl kritik eşik olan yüzde 50’yi aştığına dikkat çekti.

Uluslararası danışmanlık şirketi Kearney, Covid-19 salgınının enerjideki dönüşümü kalıcı ve derin bir şekilde etkileyeceğini belirtti. Kearney, Covid-19’un enerjiye etkileriyle ilgili raporunda, salgın sürecinde petrol ve doğal gazın karlılığında ciddi düşüşler yaşandığını, yenilenebilir enerji, yani rüzgar ve güneşin ise bu krizi daha güçlü yönettiğini ifade etti. Kearney Direktörü Onur Okutur, “Tarife garantileri, rüzgar ve güneşi fiyat düşüşlerinden korudu. 2020’nin ilk çeyreğinde enerji talebi küresel bazda yüzde 2.5 azalırken yenilenebilir enerjiye talep, geçen yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 1.5 arttı” dedi. Raporda yer alan bilgiye göre, salgının zirve yaptığı dönemde küresel karbon salımı yüzde 17 azaldı. Kearney, yıl genelinde ise yüzde 4-7 arasında bir düşüş öngördü. Raporda, küresel ısınmayı 1.5 derecede tutabilmek için küresel karbon salımında her yıl yüzde 7.6 düşüş olması gerektiğine dikkat çekildi ve ekonominin durduğu bir dönemde bile bu hedefin zorlukla tutturulabiliyor olmasının devletleri ve şirketleri zorlayacağı belirtildi.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!