YEKDEM’in uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı

0

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, 2021’de devreye girecek yenilenebilir enerji santralları YEKDEM’den yararlanabilecek.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Dayalı Üretim Faaliyeti Gösteren Tesisler İçin Uygulanacak Fiyat ve Süreler ile Yerli Katkı İlavesine İlişkin Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2949) 18 Eylül 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim faaliyeti gösteren tesisler için uygulanacak fiyat ve süreler ile yerli katkı ilavesine ilişkin kararın yürürlüğe konulması hakkında kararına göre, 1 Ocak 2021 tarihinden 30 Haziran 2021 tarihine kadar işletmeye girecek YEKDEM’e tabi YEK belgeli üretim lisansı sahipleri için 5346 sayılı yasada ek (I) sayılı cetvel ile belirlenen fiyatlar, 31 Aralık 2030 tarihine kadar uygulanacak.

Karara göre ayrıca, bu tarihler arasında işletmeye girecek YEK belgeli üretim tesislerinde kullanılan mekanik veya elektro mekanik aksamın yurt içinde imal edilmiş olması halinde, bu tesislerde üretilecek elektrik enerjisi için ek (I) sayılı cetvelde belirtilen fiyatlara, üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren beş yıl süreyle ek (II) sayılı cetvel ile belirlenen fiyatlar ilave edilecek.

17/9/2020 TARİHLİ VE 2949 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARINA buradan ulaşabilirsiniz.

GÜNDER, GENSED, GÜYAD, JESDER, EÜD, ETD, TÜREB, HESİAD bir araya gelerek yenilenebilir enerji sektöründe hizmet sunan sivil toplum kuruluşları olarak Mayıs 2020 tarihinde süre uzatımı için dilekçe sunmuştu.

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!