Rüzgar Enerjisi YEKA ihalesini Siemens-Türkerler-Kalyon OGG kazandı

0

Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) için açık eksiltme ihalesi bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. YEKA stratejisinin ikinci projesi için dünyanın en büyük 8 rüzgar türbini üreticisi teklif verdi. Açık eksiltme usulünde yapılan ihaleyi, Siemens – Türkerler- Kalyon Ortak Girişim Grubu, 3,48 dolar cent/kWh teklifi ile kazandı. 29 tur süren ihalede son ikiye kalan Siemens – Türkerler- Kalyon OGG ve MingYang – İlk İnşaat OGG arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı.

İhalede 27 Temmuz’da kilovatsaat başına elektrik fiyatı tekliflerini veren konsorsiyumların kapalı zarfları açıldı ve en düşük fiyat teklifini veren 5 katılımcı yarışmaya girmeye hak kazandı.  YEKA Rüzgâr lisans ihalesine teklif veren konsorsiyumlarda yer alan türbin üreticilerinden beşi Avrupalı, ikisi Çinli, biri de ABD’li firmalardan oluşuyordu. Bu şirketler küresel rüzgâr türbini pazarının yüzde 90’lık bölümünü elinde tutuyor.

Zarflar açıldığında ilk teklifler şöyle gerçekleşti:

Vestas (Danimarka) – Enerjisa OGG 6,33 dolar cent/kWh; 
Goldwind (Çin) – Akfen Holding – Beyçelik OGG 5,98 dolar cent/kWh
Enercon (Almanya) – Polat Enerji – Limak Enerji OGG 5,72 dolar cent/kWh; 
MingYang (Çin) – İlk İnşaat OGG 5,49 dolar cent/kWh
General Electric (GE) (Amerika) – Fina Enerji OGG 5,48 dolar cent/kWh; 
Senvion Rüzgar (Almanya) Enerjisi Çözümleri – IC İçtaş Enerji OGG 5,27 dolar cent/kWh;
Nordex (Almanya) – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji OGG 5,20 dolar cent/kWh; 
Siemens (Almanya) – Türkerler- Kalyon OGG 4,19 dolar cent/kWh

“1 milyar dolarlık YEKA ihalesi 3,48 dolar cent/kWh ile kazanıldı”

Açılan teklif zarfları sonrası Goldwind – Akfen Holding – Beyçelik OGG; Vestas – Enerjisa OGG ve Polat Enerji – Limak Enerji OGG ihale dışında kaldı. 5 konsorsuyumda ortaklar arasında 3 Alman, 1 ABD’li ve 1 Çinli şirket yer aldı. Nordex – İklim Elektrik Yatırım – MKS Marmara – Zorlu Enerji OGG’nin ihaleden çekilmesi sonrasında Siemens – Türkerler – Kalyon OGG ve MingYang – İlk İnşaat OGG, 29 tur geride kalırken karşılıklı tekliflerle fiyatı 3,50 doların altına kadar çekildi. 29 tur süren ihalede son ikiye kalan Siemens – Türkerler- Kalyon OGG ve MingYang – İlk İnşaat OGG arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Siemens – Türkerler- Kalyon Ortak Girişim Grubu, 3,48 dolar cent/kWh’lik en düşük teklifle YEKA rüzgar ihalesini kazandı.

“Türkerler Holding olarak gururluyuz”

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “Türkiye’yi enerjide, çok daha güçlü, yeni bir boyuta taşıyacak projeyi hayata geçirme fırsatını kazanmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Kazım Türker, “Türkerler Holding olarak Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji yatırımcısı olmak istiyoruz. Bu hedefe emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.

Bu projenin birçok yönüyle Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacağını kaydeden Türker şöyle konuştu: “Türkiye’de ilk defa yerli türbin üretimi yapacağız. Öte yandan Türkerler Holding olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı istihdam seferberliğine tüm Türkiye’de bu yıl gerçekleştireceğimiz yeni istihdamlarla öncülük etmenin gururunu yaşıyoruz. Buna ek olarak bugün sonuçlanan 1 milyar dolarlık bu ihalede Türk ekonomisine duyulan güveni de görmüş olduk. Bu da bizim için ayrı bir gurur vesilesi olacaktır.”

“Yerli türbin kullanma, ekipman fabrikası kurma ve Ar-Ge yatırımı şartı”

Yerli türbin kullanma, ekipman fabrikası kurma ve Ar-Ge yatırımı yapma şartlı 1000 MW’lik rüzgar santrali lisans ihalesini kazanan firma Siemens – Türkerler- Kalyon OGG, 1 milyar doların üzerinde rüzgar santrali yatırımına ulaşacak. Minimum 2.3 MW gücünde türbin üretebilecek fabrika kuracak. Tek vardiyada en az 150 adet/yıl veya 400 MW/yıl rüzgar türbini üretim kapasitesine sahip olacak fabrika en geç 21 ay içinde üretime geçecek. Türbinlerin yerlilik oranı asgari yüzde 65 olacak.

Türkiye’yi rüzgar türbini alanında teknoloji üretim merkezine dönüştürecek AR-GE faaliyetleri kapsamında; kanat, jenaratör tasarımı, malzeme teknolojileri ve üretim teknikleri, yazılım ve yenilikçi dişli kutusu alanlarından en az üçünden olmak üzere toplam 5 alanda 10 yıl boyunca, yüzde 80’i Türk mühendislerden oluşan 50 teknik personel ile AR-GE faaliyeti yürütecek. Her yıl için bu faaliyetlere 5 milyon dolar ayrılacak. Fabrika ile RES’lerin kurulumu ve işletilmesi, AR-GE faaliyetleri dikkate alındığında, rüzgar YEKA’sı yaklaşık 3750 kişilik bir istihdam sağlayacak. Proje; Kayseri – Niğde, Sivas, Edirne – Kırklareli – Tekirdağ, Ankara – Çankırı – Kırıkkale, Bilecik – Kütahya – Eskişehir olmak üzere 5 bölgede uygulanacak.

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!