Yenilenebilir Enerji Ajansı’ndan “Elektrikli Araçlar Teknoloji Özeti”

0

Uluslararası Enerji Ajansı (IRENA) Şubat ayında “Elektrikli Araçlar Teknoloji Özeti” başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda mevcut durumdan geleceğe dair projeksiyonlara, pillerin şarj edilmesiyle ilgili değerlendirmelerden elektrik şebekesiyle etkileşime kadar bir dizi konu üzerinde duruluyor.

Raporda 2015 yılında 1 milyon adete ulaşan küresel elektrikli araç stokunun 2016 yılında 2 milyonu da geçtiği belirtiliyor. Küresel talep artışında başı çeken ülkeler Çin, ABD, Japonya ve bazı Avrupa ülkeleri. 2016 yılındaki yaklaşık 800,000 adetlik satışın yarısı Çin’den geldi.  Çoğu Çin’de olmak üzere yollarda 150,000 adet elektrikli otobüs var. Talep artışında teknolojik ilerlemeler ve özellikle pil maliyetlerindeki düşüş, elektrikli araçları teşvik eden politik düzenlemeler ve şarj istasyonlarına erişimin kolaylaşması gibi faktörler rol oynuyor.

IRENA elektrikli araçlardan en yüksek toplumsal faydanın elde edilebilmesi için eşzamanlı 4 stratejinin gerektiğini savunuyor:

  • Araçların elektriklendirilmesi
  • Yeterli şarj ekipmanının sağlanması
  • Elektrik üretiminde karbonsuzlaştırma
  • Elektrikli  araçların şebekeye entegre edilmesi

Elektrikli araçların elektrik sistemi ve değişken yenilenebilir enerjiyle ilgili olarak önemli faydalar sağlayabilmesi için, IRENA’ya göre, 2030 yılında 1.4 milyonu otobüs olmak üzere yaklaşık 160 milyon elektrikli araç yollarda olmalı. Bunun için 2030 yılında yıllık 50 milyon elektrikli aracın satılması gerekiyor.

 

Kaynak link: http://www.irena.org/menu/index.aspx?mnu=Subcat&PriMenuID=36&CatID=141&SubcatID=3819

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!