TOBB ETÜ Öğrencileri, 2017 Yöneylem Araştırmaları ve Endüstri Mühendisliği Yarışmasını Kazandı

0

TOBB ETÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, 1975 yılından bu yana düzenlenen “Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği (YA/EM) 37. Ulusal Kongresi”ndeki öğrenci proje yarışmasını kazandı.

Danışmanlığını TOBB ETÜ öğretim üyesi ve TENVA Direktörleri’nden Yrd. Doç. Dr. Kürşad Derinkuyu’nun yaptığı ve Bendis Enerji için hazırlanan “Biyogaz Enerji Üretim Tesisi İçin Biyokütle Lojistik Yönetimi” başlıklı proje yarışmayı kazandı. Birinciliği kazanan TOBB ETÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri  Berke TARAKÇIOĞLU, İrem Melis KOÇ, Eren SAZAK, Doğaç ZENGİN, Utku BALÇIK, Melissa Buse ÖZTÜRK’ten oluşuyor.

37. Yöneylem Araştırması Endüstri Mühendisliği Ulusal Konferansı bu sene İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde 5-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Bu konferansın geleneksel olarak yapılan ulusal öğrenci projeleri yarışmasına tüm Türkiye’den toplam 69 proje katıldı. İki eleme aşamasından sonra 8 finalist takım belirlendi. Akademik jüri ve izleyiciler önünde yapılan final sunumlarından sonra Bendis Enerji için TOBB ETÜ öğrencileri tarafından hazırlanan bitirme projesi yarışmayı kazandı.

Biyogaz tesisi

Proje ne sağladı?

İzmir’in Kiraz ilçesinde kurulacak biyogaz tesisinin günlük atık ihtiyacının karşılanması için çiftliklere gönderilecek araç sayısının, kapasitelerinin ve bu araçların günlük rotalarının belirlenmesi bu projenin konusunu oluşturmaktadır.  Problemin çözümü için 4 aşamalı: Modifiye Fisher ve Jaikumar kümelendirme algoritması, her bir küme için Gezgin Satıcı Problemi, zaman penceresi kısıtlı araç sayısı enazlama ve kümeler arası çiftlik karşılıklı değişimini temel alan ve her değişimde alt modelleri optimal olarak çözen Çok Yüksek Boyutlu Komşuluk Arama Sezgiseli geliştirilmiştir. Bu yöntemler için Java yazılım dili ve IBM CPLEX 12.6 kullanılmış olup inşa edilen sezgisel, ilk aşamada geliştirme öncesi toplam yolu ortalama %10 civarında azaltmıştır. Çok Yüksek Boyutlu Komşuluk Arama Sezgiseli sonrasında ise ilave olarak %7’lik bir düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca ihtiyaç duyulan araç sayısında da %30’luk bir iyileşme sağlanmıştır. Bu iyileştirmelerin sonucunda işçi, araç ve yakıt masrafları olarak yıllık yaklaşık yarım milyon Türk Lirası üzeri kazanç sağlanacağı öngörülmektedir.

 

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!