TANAP üzerinden Türkiye’ye ilk ticari gaz sevkiyatı başladı

0

BP’nin liderliğindeki konsorsiyum tarafından Azerbaycan’ın Şah Deniz sahasında üretilen doğalgazın Türkiye’ye sevkiyatına Cumartesi gününden itibaren başlandığı açıklandı.

BP’nin işletmeci olduğu konsorsiyumdan yapılan ortak açıklamada, Şahdeniz 2 projesinin zamanında ve planlanan bütçe dahilinde emniyetli bir şekilde tamamlandığı, Türkiye’ye gaz teslimatının da planlandığı gibi 30 Haziran Cumartesi günü başladığı belirtildi.

Hazar denizindeki Azerbaycan doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru’nun başlangıç noktası olan Şahdeniz 2 yatağının yıllık 16 milyar metreküp üretim kapasitesi bulunduğu, Şahdeniz 1 yatağı da dahil olmakla Şahdeniz havzasındaki toplam doğalgaz üretimin yıllık 26 milyar metreküpe ulaşmasının beklendiği ifade edildi.

Avrupa Birliği, Güney Gaz Koridoru adı verilen projeyle, üyelerinin Rus doğalgazına bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. Bu projeyle 2020 yılına kadar Avrupa’ya yılda 16 milyar metreküp doğalgaz akışının gerçekleşmesi planlanıyor.

Azerbaycan’daki Şah Deniz II sahasından çıkarılan gaz 1,850 km uzunluğundaki Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ile Türkiye’ye, 487 km uzunluğundaki Güney Kafkasya uzatma hattıyla da Gürcistan’a geçiyor. Doğalgaz, 878 km uzunluğundaki Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya’ya ulaşacak.

Kaynak: Reuters

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!