Petrol fiyatları, yatay bir seyir izledi

0

Petrol fiyatları, ABD ve Çin arasındaki gerilim ve ABD’de virüs vakalarındaki zayıflama işaretleri ile birlikte yatay bir seyir izledi.

Petrol fiyatları, geçen haftayı kazançla geçtikten sonra, yatırımcıların dikkatlerini koronavirüsün ABD’de zayıfladığına ilişkin işaretlere ve dolardaki zayıflamaya karşılık Washington ile Pekin arasında kötüleşen ilişkilere ve arzın artacağı beklentilerine çevirmeleri ile birlikte yatay seyretti.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, geçen hafta yüzde 1.7 yükseldikten sonra varil başına 41 dolar civarında işlem gördü. Çinli yetkililer Pazartesi günü, Pekin’in Houston’daki konsolosluğa ABD’li yetkililerin “zorla girmesine” tepki göstermesi ve bu harekete cevap vermenin “gerekli” olduğunu açıklamasının ardından ABD’nin Chengdu’daki konsolosluğunun kontrolünü aldı. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin bu denli gerilmesi, koronavirüsten toparlanmaya çalışan küresel ekonomi için endişelerin artmasına neden oluyor.

Öte yandan ABD’de son birkaç haftadır koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artışın azalmaya başlıyor olabileceğine ilişkin bazı işaretler var. Aralarında Florida, Teksas ve Kaliforniya2nın bulunduğu virüsten en fazla etkilenen bölgelerin çoğunda vaka ve ölüm sayısı azaldı ve hayatını kaybedenlerin sayısı son dört günde ilk kez 1,000’in altına indi.

Ham petrol fiyatları, Nisan ayında sıfır seviyesinin altını gördükten sonra başlayan toparlanmasının ardından, birçok ülkenin virüsü kontrol altına almakta güçlük çekmesi ile birlikte varil başına 40 dolar civarında dar bir banda sıkıştı. Dolardaki düşüş de bu ay petrole destek sağladı, ancak yatırımcılar OPEC + koalisyonunun gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını gevşetmesinin etkilerini değerlendiriyorlar.

Kaynak: BloombergHT

 

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!