“Lisanssız Elektrik Yönetmeliğinde Değişiklikler Yapıldı”

0

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yenilenebilir enerji üretimi için 1 megavata kadar lisanssız faaliyet gösteren elektrik üretim tesislerine uygulanan mevcut şebekeye azami uzaklık zorunluluğu, yerel yönetimler ile yerel yönetimlerin kontrolündeki şirketler için uygulanmayacak.

Söz konusu tesislerden geçici kabulü yapılmış olanları devralmak isteyen şirketler, tesisi devredecek şirketin kapasite tahsisi için sağladığı şartlara haiz olacak.

Değişiklikle ayrıca, uluslararası kuruluşlardan alınan hibe veya kredi desteğiyle kendi elektriğini lisanssız üretecek bazı tarım, kırsal kalkınma veya atık su arıtma tesislerinin, hibe veya krediden yararlanmaya hak kazandığına dair sözleşmeyi şebeke işletmecisine teslim etme süresi 3 aydan 7 aya çıkartıldı.

Yönetmelik için buraya tıklayınız.

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!