Gezegenin Önümüzdeki 25 Yılı

0

Fatih TEMİZ-Yüksek Çevre Mühendisi

Son üç yılın kayıtlara geçmiş en sıcak yıllar oluşu ve deniz seviyesinin artış hızının yarı yarıya yükselmiş olması ile birlikte küresel iklim değişikliği dikkat çekmeyi yeniden başardı. Gezegenin toptan bir felakete uğramadığı bir gerçek ancak önümüzdeki yıllarda bunun böyle kalmayabileceği öngörülüyor.*

Birleşmiş Milletler İklim Komiseri Christiana Figueres ve ekibinin yayınladığı açık mektupta, 2020 yılına kadar gezegeni kurtarabilecek imkanımızın olduğu aktarılıyor. Bu yıla kadar sera gazı salınımları kalıcı olarak düşürülebilirse iklim değişikliğinin geri dönülemez eşiği geçilmeyebilir. Eşik değeri aşmamız halinde ise ormansızlaşma, şiddetli seller, felakete yol açan hava şartları bizi bekliyor olacaktır. Figueres’in öncülüğündeki ekip bir yol haritası çıkartarak bazı öneriler sunuyor:

• Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretiminde daha yaygın kullanılması,

• Gerekli para desteğini sağlayarak 2050 yılına kadar kentlerin ve devletlerin fosil yakıtları bırakmasını sağlamak,

• Yeni satılan taşıtların bir kısmının elektrikli olmasını sağlamak,

• Orman kaybından dolayı oluşan net gaz salınımlarını düşürmek ve bunun için bir plan hazırlamak,

• Finans sektörünün yeşil enerjiye dönmesi.

Dünyamızın çehresi biz yaşarken değişmeye devam ediyor. Sel felaketleri ve yükselen deniz suları kıyıları ve düşük rakımlı yerleri değiştirecektir. Kıyılarda yer alan birçok köy, kasaba ve kent artık yaşanamaz hale gelecektir. Bazı şehirler ise önemli oldukları için kurtarılma çabalarına sahne olabilir. Örneğin; ABD’deki New Orleans ve Miami şehirlerinin gelecekte sular altında kalmasının önlenebilmesi için milyarlarca dolarlık yatırım yapılması gerekiyor. Bunlara ek olarak, gezegenin kuzey kısmı da bu değişimden payını alıp ayrı bir hale bürünecek.

2040 yılında Kuzey Buz Denizi’nin tamamen buzsuz kalması bekleniyor. Önceki varsayımlarda bu 2070 yılında beklenmekteydi. Alttaki haritada koyu mavi alanlar asgari buz alanını gösterirken açık maviler buzun en fazla yayıldığı alanı göstermektedir. 1980 ile 2016 yılları mukayese edildiğinde değişimin ne kadar çarpıcı boyutta olduğu anlaşılıyor.

Harita: Kuzey Buz Denizi Buzul Alanları (economist.com)

Eriyen buzullar Kuzey Buz Denizi’nin bakir kıyılarını ulaşıma açacak; Uzakdoğu ile Avrupa arasındaki gemi seferleri Süveyş Kanalı yerine bu kuzey yolunu tercih edip yakıttan ve zamandan kazanacaktır. Rusya, Kanada ve özellikle ABD bu yeni alanda bir birleriyle büyük mücadeleye girecek. Kuzeyin şiddetli hava durumu ve tahmin edilemeyen koşulları henüz bu güzergahı fizibl kılmıyor ancak önümüzdeki 25 yılda bu yol açılmış olabilir.

Küresel iklim değişikliği iddialarına karşı çıkanlar da yok değil. Ancak, bu kesim yazılan bilimsel makalelerin yalnızca %3’lük bir kısmını teşkil etmektedir. Texas Tech Üniversitesi iklim bilimcisi Katharine Hayhoe ve ekibinin geçen on yılda yayınlanan makaleleri yeniden incelemeye almaları sonucunda makalelerde metodolojik hatalar olduğu, analizlerinin veya ön kabullerinin yanlış olduğu aktarılıyor. Sonuçların ayrıca tekrarlanabilir olmadıkları anlaşıldı. Bilimsel makalelerde olmazsa olmaz bir özellik olan tekrarlanabilirlik bir şekilde göz ardı edilip yayınlana alınmıştı.

Kısacası, 2000’li yılların ilk yarısında yaşayanlar daha yeni ve farklı bir dünya görecek. Yeryüzünün geçirdiği değişim süreci ve iklimin değişmesi ile insanlık eski yaşamında yeniliklere gitmek zorunda kalacaktır. Önümüzdeki 25 yılın getireceklerine şimdiden hazırlık ve stratejik planlar yapmamız gerekiyor.

Kaynakça:
1. Leanna Garfield , These experts say we have three years to save the planet from irreversible destruction, https://www.weforum.org/agenda/2017/07/these-experts-say-we-have-three-years-to-save-the-planet-from-irreversible-destruction, 07 Jul 2017.
2. Pam Wright, We Have 3 Years to Save the Planet From Climate Disaster, Experts Warn, https://weather.com/science/environment/news/climate-change-experts-3-years-global-warming, June 29, 2017.
3. Keith Breene, The Arctic is now expected to be ice-free by 2040, 17 May 2017, https://www.weforum.org/agenda/2017/05/the-arctic-could-be-ice-free-by-2040/
4. The Economist, The thawing Arctic threatens an environmental catastrophe, https://www.economist.com/news/briefing/21721364-commercial-opportunities-are-vastly-outweighed-damage-climate-thawing-arctic?fsrc=rss
5. Katherine Ellen Foley, Those 3% of scientific papers that deny climate change? A review found them all flawed, September 05, 2017, https://qz.com/1069298/the-3-of-scientific-papers-that-deny-climate-change-are-all-flawed/
6. Katherine Ellen Foley, The 3% of scientific papers that deny climate change? They’re all flawed, 11 Sep 2017, https://www.weforum.org/agenda/2017/09/the-3-of-scientific-papers-that-deny-climate-change-theyre-all-flawed-fae19159-228d-4ff3-b658-08113fce4723
7. Dana Nuccitelli, Here’s what happens when you try to replicate climate contrarian papers, Tuesday 25 August 2015, https://www.theguardian.com/environment/climate-consensus-97-per-cent/2015/aug/25/heres-what-happens-when-you-try-to-replicate-climate-contrarian-papers

*”Bu yazı Enerji Panorama dergisinin Ocak 2018 tarihli sayısı için özel hazırlanmış ve yayınlanmıştır. Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Türkiye Enerji Vakfı’na aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!