ERRA Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı bu yıl Kazakistan’da!

1

Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği ERRA, Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı’nın 16.’sını 25-26 Eylül 2017 tarihlerinde Kazakistan’da gerçekleştiriyor. Konferansa, Doğal Tekellerin Düzenlenmesi ve Kazakistan Rekabetinin Korunması Komitesi tarafından ev sahipliği yapılıyor.

Bu yıl Kazakistan’ın başkenti Astana’da Haziran-Eylül 2017 arasında düzenlenecek olan “EXPO 2017 – Gelecek Enerji” etkinliği kapsamında, enerji ve sürdürülebilir kalkınma ile ilgili bir dizi uluslararası toplantıya ev sahipliği yapılacak. “EXPO 2017-Future Energy-Gelecek Enerji” kapsamında yapılacak toplantılardan biri olan “16. ERRA Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı”nda, düzenleyici kurumlar ve 4 kıtadaki 50’den fazla ülkeden enerji endüstrisinin diğer paydaşları arasında diyalog kurmak için 2 günlük bir program sunuyor. Konferans, enerji endüstrisinin paydaşlarına en güncel haberleri sunma hedefinin yanında, enerji piyasalarının geliştirilmesi, elektrik, gaz ve yenilenebilir enerji projelerinin düzenlenmesi için gerekli iyileştirmeleri tartışma olanağı sunuyor.

“ERRA tekrar Doğu’ya döndü: Asya’daki İkinci Yatırım Konferansı”

Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA), başta Avrupa, Asya, Afrika, Ortadoğu ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bağımsız enerji düzenleyici kurumlardan oluşan gönüllü bir organizasyon. Rusya Federal Antimonopol Servisi (FAS) ERRA’nın tam ve kurucu üyesi. 30 tam, 7 yedek üye ERRA’da ile birlikte çalışıyor.

ERRA bölgesinin üst düzey hizmet düzenleyicileri ile fikir alışverişinde bulunabilecekleri konferans, Astana’nın Talan Kulelerinin bir parçası olan parlak ışıklarının üzerinde bir simge olarak duran Ritz-Carlton Astana Oteli’nde yapılacak. Konferansın açılışı, Kazakistan hükümetinin üst düzey bir temsilcisi tarafından yapılacak.

Petrol ve gaz endüstrisi başta olmak üzere, Orta Asya’nın GSYİH’sının %60’ını oluşturan petrol zengini Kazakistan ve başkenti Astana, genç, fütüristik, iddialı ve iyimser atmosferi ile tanınıyor. Haziran – Eylül 2017 tarihleri arasında “Expo 2017 – Future Energy”ye ev sahipliği yapacak olan ülke, ERRA’nın ana fikrini simgeler nitelikte: “Konferansın Doğu ile Batı arasında bir köprü kurması hedefleniyor”.

16. Enerji Yatırım ve Düzenleme Konferansı’nın odak noktaları:

OTURUM I: Kazakistan Enerji Endüstrisinin Mevcut Durumu

OTURUM II: Gaz Piyasalarında Fırsatlar ve LNG Rekabetçiliği (Yatırım, Teşvikler, Boru Hatları Üzerindeki Etkisi, Erişim, Birlikte Çalışabilirlik)

OTURUM III: Enerjiyi Yeniden Düşünmek: İklim Değişikliği Hedeflerine Ulaşırken Yenilenebilir Enerjinin Rolü (Yenilenebilir Piyasaları Teşvik Etmek İçin Politika Nasıl Kullanılabilir; Yatırımları Yenilenebilir Alanlara Doğru Harekete Geçirmek, İnovasyonun Yenilenebilir Enerji Üzerindeki Etkisi)

OTURUM IV: Enerji Müşterileri: Değişen Enerji Piyasası ve Düzenlemesi (Prosumerler, Son Kullanıcı Fiyatlama, DSO’ların Değişen Rolü)

Özel Oturum: Konferans programının bir parçası olarak ilk kez özel bir oturum ile misafir ülkenin enerji pazarı tasvir edilecek. ERRA üyesi olmayan ve yeni bir pazar ülkesi olması planlanan misafir ülkenin ismi ilerleyen zamanda açıklanacak.

Konferansın web sitesi yeni konular ve konuşmacılarla sıklıkla güncelleniyor. Düzenli olarak web sitesini ziyaret edebilir ve son gelişmeleri öğrenebilirsiniz: http://erranet.org/conference/investment-conference-2017/

Daha fazla bilgi için ERRA Sekreteryası ile irtibata geçebilirsiniz: secretariat@erranet.org

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.