EPDK, biyokütle santrallerinin verimini arttırmak için sahaya iniyor

0

Yenilenebilir enerji portföyündeki payını giderek artıran biyokütle santralleri kamunun da gündeminde. Biyokütle santrallerinin verimliliğinin düşük olduğunu ve bazılarının da atık bulamadığı için doğal gaz kullanmaya başladığını saptayan EPDK, sahaya inerek sorunları yerinde saptayıp, çözüm yollarını araştıracak…

Yenilenebilir enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerde var olan enerji akışından elde edilen enerji türü olarak öne çıkıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en büyük özelliği ise enerji üretiminin çevresel etkilerinin azaltılmasına yardımcı olması. Türkiye açısından da yenilenebilir enerji kaynakları çevresel faydasının yanı sıra enerjide dışa bağımlılığın azalmasına da ciddi katkı sağlıyor. HES’lerle başlayan rüzgar ve güneşle gelişen yenilenebilir enerji kaynaklarına son yıllarda jeotermal ve biyokütle de eklenmiş durumda. Özellikle çok sayıda kamu kuruluşunun kurdukları biyokütle santralleriyle kendi enerjilerini ürettiğine tanık oluyoruz.

Biyokütle santralleri çevrenin korunması için de büyük önem taşıyor. Bu santraller hem elektrik üretiyor hem de -başta kentsel atıklar olmak üzere- tarım, hayvancılık ile endüstriyel faaliyetler sonucunda ortaya çıkan atıkların bertaraf edilmesini sağlıyor. Ayrıca, bu faaliyetler sonucunda ekonomik değer de üretiliyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!