NEW Report: “Risk Management in Electricity Markets-Natural Gas Combined Cycle Power Plants”

0

Executive Summary

“This study is the first chapter of the series named Risk Management in Electricity Markets. In this first chapter, the ideal business model for Natural Gas Combined Cycle Power Plants (NGCCPP) in Turkey is examined by considering their sales and procurement decisions in an integrated perspective with the natural gas supply market and electricity wholesale market. It is assumed that the operators of these power plants are risk-averse. Based on this model, quantity and price risks of the power plant operators are explained in natural gas procurement and electricity sale. Conclusions and suggestions are reached for the power plant operators by using correlation calculations and simulation models to manage the risks mentioned above.”

Keywords: Natural Gas Combined Cycle Power Plant (NGCCPP), Day Ahead Market (DAM) Prices, Turkish Electricity Trade Company (TETC) Prices, Quantity Risk, Price Risk, Speculation, Hedging, Risk Management

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Write a comment!