ERRA Educational Workshop: Energy Efficiency & Regulation

0

The Energy Regulators Regional Association (ERRA)’s Workshop on Energy Efficiency to be held in Budapest on 13-14 March.

ERRA’s cutting edge course on energy efficiency is just around the corner: all about the burning and trendy issues of energy efficiency and regulation in 2 days. We are convinced that this unique and up-to-date training is a perfect choice for all regulators in the curve of addressing the challeges of the 21th century.

Click here for Energy Efficiency Workshop Announcement.

For more information: http://www.erranet.org/training/energy-efficiency-workshop-2017/

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Write a comment!