Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği

0

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği, 30 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, elektrik piyasasında yapılacak ikili anlaşmalar kapsamında, tedarikçilerin tüketimi düşük serbest tüketicilere belirli süreyle veya süresiz ikili anlaşma yapabilecek. Belirli süreli anlaşmaları 3 yılı geçemeyecek ve abonelerle ilgili elektrik şirketleri arasında ikili anlaşma yazılı ya da mesafeli olarak kurulabilecek.

Tedarikçiler ikili anlaşma kurulmadan önce, açık ve anlaşılabilir bir şekilde tüketiciyi bilgilendirmek ve tüketicinin söz konusu bilgileri edindiğini teyit etmek zorunda olacak. Bilgilendirmenin yapıldığına ve tüketici tarafından onaylandığına ilişkin ispat yükümlülüğü tedarikçiye ait olacak.

Elektrik tüketimi düşük serbest kullanıcılar, ikili anlaşmanın kurulduğu veya yenilendiği tarihten itibaren 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cayma bedeli ödemeksizin telefonla e-postayla veya yazılı olarak bildirim yapmak suretiyle anlaşmadan vazgeçebilecekler.

Yönetmelik, perakende satış sözleşmesi başvurusu sonuçlandırma süresini 1 güne, elektriğin bağlanması süresini imar alanı içinde 24 saate, imar alanı dışında ise 48 saate düşürdü.

Tüketiciler borç nedeniyle kesinti durumunda ise bundan sonra hem yazılı, hem SMS, hem de e-posta ile bilgilendirilecek.

Yönetmeliğin tam metnine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!