Ekibimiz

Doç. Dr. KÜRŞAD DERİNKUYU Araştırma Merkezi Direktörü

Dr. KÜRŞAD DERİNKUYU

Dr. KÜRŞAD DERİNKUYU

1994’de Ankara Fen Lisesi’ne başlayan Dr. Derinkuyu, 2002’de Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden lisans derecesini almıştır.  Yüksek lisansını aynı bölümde 2004’de birincilikle tamamlamış ve yurtdışına çıkmıştır.  2006’da Lehigh Üniversitesi’nden Yönetim Bilimi yüksek lisansını ve 2011’de The University of Texas at Austin’den Endüstri Mühendisliği doktorasını 4.0 ortalamalarla elde etmiştir.  Sonrasında Hacettepe Üniversitesi’nde çalışmış ve 2013’den itibaren THK Üniversitesi İşletme Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü’ne katılmıştır. Halen THK Üniversitesinin Enerji Piyasaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünü yürütmektedir. Dr. Derinkuyu, AMD (Amerikan Yarıiletken Üreticisi) şirketinde tedarik zincirinde hedef üretim tespit yazılımı geliştirmiş, BNSF (Amerikan Demiryolları) şirketinde lojistik planlamada malların ulaştırması, alan-blok-tren ilişkisi ve demiryollarının bakımı için gerekli karar destek mekanizmalarını tasarlamış ve yazılımlarını yapmıştır.  Ayrıca ENEXIS (Hollanda Elektrik) ve ASELSAN (Türkiye Savunma) şirketlerine kestirim ve zaman serisi modelleri geliştirmiştir.  Halen TEİAŞ (Türkiye Elektrik) şirketi ile birlikte elektrik piyasalarında milli kod prensipleri uyarınca eniyileme ve tümleşik ihale modelleri tasarlamakta ve yazılımını yapmaktadır. Kendisi aynı zamanda Türkiye Enerji Vakfı Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi Direktörlüğünü üstlenmiştir. Dr. Derinkuyu’nun çalışmaları temelde doğrusal ve ikinci dereceden fonksiyonlarda gürbüz eniyileme, matematiksel programlama, ağ yönetimi ve çizelgeleme alanlarında, pratikte ise enerji piyasaları ve yenilenebilir enerji alanlarında yoğunlaşmaktadır.  Özellikle, Gün Öncesi Elektrik Piyasası Dizaynı, Arz Güvenliği ve Talep Tahmini, Enerji Piyasa Sinyalleri, Yenilenebilir Enerji’de Teşvik Mekanizması ve İhale Analizleri ve Doğal Gaz Piyasası kurulumu alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir.

Dr. FATİH CEMİL ÖZBUĞDAY Araştırma Merkezi Direktörü

Dr. FATİH CEMİL ÖZBUĞDAY

Dr. FATİH CEMİL ÖZBUĞDAY

Fatih Cemil Özbuğday (Konya, 1983) lisans eğitimini Başkent Üniversitesi İşletme bölümünde birincilikle tamamlamıştır. Lisans eğitiminin ardından Bilkent Üniversitesi’nden İktisat alanında Yüksek Lisans, Tilburg Üniversitesi’nden (Hollanda) Uluslararası Ekonomi ve Finans alanında Yüksek Lisans ve yine Tilburg Üniversitesi’nden İktisat alanında Yüksek Lisans dereceleri almıştır. 2009 ve 2013 yılları arasında doktora araştırmacısı olarak Tilburg Üniversitesi’nde bulunmuştur. 2013 yılı Mayıs ayından itibaren de Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görevini sürdürmektedir. Dr. Özbuğday 2008 yılında PricewaterhouseCoopers’ın Amsterdam şubesinde Ekonomi, Strateji ve Değerleme departmanında araştırmacı olarak çalışmıştır. 2011-2012 güz döneminde misafir araştırmacı olarak University of East Anglia (Birleşik Krallık) bünyesindeki Centre for Competition Policy kurumunda bulunmuştur. 2009 ve 2012 yılları arasında Tilburg Law and Economics Center kurumunun bir üyesi ve Hollanda Rekabet Kurumu Baş Ekonomisti’nin ofisinde araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Dr. Özbuğday’ın temel araştırma alanı rekabet ve düzenleme ekonomisidr. Rekabet ve düzenleme alanında birçok projede yer almış ve makaleleri uluslaraarası dergilerde yayımlanmıştır. Şu anda ise enerji verimliliği, elektrik perakende sektöründe rekabet ve enerji piyasalarında risk algısı ve yatırım konuları üzerinde çalışmaktadır.

Dr. FEHMİ TANRISEVER Araştırma Merkezi Direktörü

Dr. FEHMİ TANRISEVER

Dr. FEHMİ TANRISEVER

Emtia ve enerji marketleri, risk yönetimi, vadeli işlem ve opsiyon piyasaları, tedarik zinciri finansmanı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanı ve operasyon yönetimi hakkında araştırmalar yapan ve dersler veren Fehmi Tanrısever’in çalışmaları Annals of Operations Research, European Journal of Operational Research, Production and Operations Management dergilerinde yayımlanmıştır. Doktorasını Austin’deki Texas Üniversitesi’nden 2009’da alan Dr. Tanrısever, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Dr. Tanrısever’in ayrıca Bilkent Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği dalında lisans derecesi ve Texas Üniversitesi’nden Yöneylem Araştırmaları ve Endüstri Mühendisliği dalında yüksek lisans derecesi vardır. Dr. Tanrısever halen Bilkent Üniversitesi İşletme Fakultesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

ESEN ERKAN Editör & Yazar & Direktör

Esen ERKAN

ESEN ERKAN

Esen Erkan Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladığı lisans eğitimin ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar yüksek lisans programını bitirmiştir. Yayıncılık alanındaki çalışmalarına lise yıllarında başlayan Erkan, okul bültenleri için hazırladığı yazıları ve öykülerinden aldığı ilham ile lisans eğitimi sürecinde medya sektörünün pek çok farklı biriminde çalışmıştır. 2006 yılında başlayan radyoculuk kariyerine; Radyo Programcısı & Eğitmeni, Müzik ve Program Editörü unvanları ile devam eden Erkan, halen gönüllü olarak kendi hazırladığı radyo programlarını sunmaktadır. Sinema ve Televizyon üzerine aldığı derslerin ardından senaryo yazımı ve yönetmenlik kapsamında kısa film çalışmalarına başlayan Erkan, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda özel tiyatro gösterimlerinde sahne almıştır. Erkan, lisans eğitimi sonrasında Reklamcılık ve Halkla İlişkiler alanında metin yazarlığı ve koordinatörlük görevlerini üstlenmiştir. Habercilik alanında enerji sektörü özelinde yayınlar ile yola devam eden Erkan, yüksek lisans eğitimi sayesinde gazeteciliğin ve bir medya mensubu olmanın; teoride ve pratikte tüm yönlerini keşfe koyulmuştur. Enerji sektöründe Editoryal, Sosyal Medya Yöneticiliği ve Halkla İlişkiler birimlerinde çalışan Erkan’ın bu alandaki çalışmaları Türkiye Enerji Vakfı bünyesinde devam etmekte olup vakfın yayınladığı Enerji Panorama dergisi için de yazılar kaleme almaktadır.

Araştırma Ekibimiz

serhan-bey-foto

SERHAN ÜNAL

SERHAN ÜNAL Araştırmacı

Uluslararası İlişkiler alanındaki lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayan Serhan ÜNAL, yüksek lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesinden almıştır ve halen aynı üniversitede doktora çalışmalarına devam etmektedir. Enerji, doğal kaynakların siyasi ekonomisi, uluslararası ilişkilerde güç kavramı ve yeşil teori alanlarında çalışan Ünal’ın, yayınlamış çeşitli makaleleri ve iki kitap bölümü bulunmaktadır.

MUHAMMED KÜLFETOĞLU Araştırmacı

1991 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini memleketi Kastamonu’da tamamladı. 2014 yılında Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. İngilizce bilmektedir. Doğu Akdeniz Gazı ve Enerji Şirketlerinde Risk Yönetimi konuları üzerinde çalışmaktadır.