10 yıl boyunca doğal gaz üretimi ve tüketimde artış rekoru Çin’in olacak

0

“Global Gas Report 2020” adlı rapora göre, önümüzdeki 10 yılda ABD, Ortadoğu ülkeleri ve Rusya dünyanın en büyük gaz üreticileri olarak kalmaya devam edecek. Dünyanın en büyük gaz tüketicisi ise Çin olacak. 2040’a kadar Çin’in gaz tüketimi yüzde 240, üretimi ise yüzde 200 artacak. 2019’un LNG’nin yılı olduğunu ortaya koyan rapora göre, geçen yıl küresel LNG ticaret hacmi yüzde 13 arttı…

Geçen yıl enerji piyasasına petrol fiyatlarındaki oynaklık ve OPEC ülkeleri arasındaki anlaşmazlığın yanı sıra yükselen doğal gaz talebi ve arzı da damgasını vurdu. Gaz tarihinin en fazla LNG ihracat kontratı 2019 yılında yapıldı. Geçen yıl onaylanan LNG projeleri tamamlandığında 97 milyar metreküp ek LNG ticareti oluşmuş olacak. “Global Gas Report 2020” adlı rapora göre; ABD, Çin ve Doğu Asya’nın büyük bir bölümünde kömürden gaza geçiş süreçleri gaz üretim ve tüketimini görünür gelecekte korumaya devam edecek.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Share.

About Author

Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Yorum Bırakın!